W ofercie roślin dostępnych na rynku znajduje się wiele karłowatych gatunków i odmian, które ozdobią efektownie niewielką powierzchnię. Możemy zastosować w naszych kompozycjach miniaturowe drzewka, krzewy, byliny oraz kawiaty cebulowe i jednoroczne. Aby nasza mini kompozycja była efektowna nalezy zwrócić uwagę na kilka czynników: Ważny jest dobór roślin do stanowiska, musimy zwrócić uwage na nasłonecznienie. Trzeba pamiętać, iż część roślin preferuje pełne slońce a inne wolą miejsca zacienione. Istotną sprawą jest również podłoże. Część roślin jak np lawenda najlepiej czuje się w glebach wapiennych, podłoże musi byc przepuszczalne, iglaki potrzebują podłoża lekko kwaśnego. Niektóre gatunki tylko moga rosnąć na glebach zasadowych (jałowce, cyprysiki i niektore odbiany sosen i świerków). Zaleta niewielkiej przestrzeni jest to, że niewielkim kosztem możemy poprawić strukturę gleby lub wg potrzeby ją zmienić całkiwicie.
Pamiętajmy o odpowiednim drenażu dla roślin w donicach, donica taka musi mieć otwory odpływowe. Pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu i systematycznym podlewaniu. Dal roślin w pojemnikach idealnym rowiązaniem są nawozy płynne, na rabatach zaś możemy zastosować granulat. Rośliny kwitnące wymagają regularnego przycinania przekwitniętych kwiatostanów, zabieg ten pobudza je do tworzenia nowych pąków kawiatowych.
Przed zimą rośliny zimnozielne obficie podlewamy, bardziej wrażliwe gatunki okrywamy, a donice zabezpieczamy warstwą steropianu lub słomy bądź włókniny.
Od zabezpieczenia roślin przed chłodem zależy ich przetrwanie. Rośliny należy osłonić dopiero wtedy, gdy nastanie lekki mróz (do –5°C) i wierzchnia warstwa gleby zamarznie. Jeśli rośliny zostaną okryte, gdy na dworze jest dodatnia temperatura, mogą gnić. Poza tym pod zbyt wcześnie rozłożonym okryciem mogą się zagnieździć gryzonie.
Jak projektować ogród mini?
Powinniśmy zacząć od palanowania. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń warto starannie dobierać rośliny i materialy do jej aranżacji. Małe kompozycje muszą byc dokładnie przemyślane - liczy się przecież każdy centymetr ziemi. Ważny jest wybór roślin. Małe kompozycje mogą znajdować się przed domem lub przed altakną na działce pełniąc funkcje reprezentacyjne. Warto posadzić w tym miejscu rośliny, ktore będą ozdobą przez caly sezon. Naklepszym rozwiązaniem będą miniaturowe krzewy iglaste, jalowce, sosny i żywotniki. Rosliny te nie rozrastają się więc nie zdominują małej przestrzeni. Warto też postawić na formy szczepione na pniu, np sosna pospolita. Z liściastych doskonale sprawdzi się wierzba "Hakuro-nishiki" o prostokątnych liściach. Doskonalym uzupełnieniem kompozycji będą trawy ozdobne i byliny, nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych takich jak: kanienie, rzeźby lub lampy ogrodowe.
.