Zakazany Mak
Mak lekarski - ma wzniesione, nagie łodygi wtsokości 50-120cm, od połowy długości słabo rozgałęzione i drewniejące u nasady. Liście są duże, podłużne, jajowate, nieregularnie wycinane lub ząbkowane, obejmujące łodygę.
Zrówno pędy jak i li scie pokryte są woskowym, niebieskawym nalotem. Kwiaty pojawiją się od czerwca do sierpnia, pojedyńcze lub pełne, średnicy do 10 cm, białe różowe i ciemno purpurowe. U nasady płatków występuje plama barwy białej, szarej lub prawie czarnej. Ze względu na swoje właściwości chemiczne i posiadanie substancji morficznej jest gatunkiem prawnie zakazanym w uprawie w Polsce. Ten zakaz obejmuje równie regulamin ogrodów działkowych.
Jednocześnie znane są odmiany tego maku, szczególnie o kwiatach pełnych, które mogłyby spełniać rolę ozdobną w ogrodzie. Obecnie odmiany ozdobne, które powstały na bazie krzyżowania maku lekarskiego wycofano z obrotu. Zanim zakupimy oryginalną odmianę maku powinniśmy sprawdzić jej pochodzenie botaniczne!
Maki do Ogrodu
Mak Wschodni
Najbardziej popularny i dekoracyjny mak bylinowy. Ma duże przierzastodzielne, pokryte sztywnymi włoskami liście. Tworzy grube, palowe, kruche korzenie.Gatunek ma pojedyncze ceglastoczerwone kwiaty z czarną plamką u nasady płatków, odmiany mają najczęściej kawiaty pełne w różnych odcieniach czerwieni, różowego i bieli. Kwiaty pojawiają się w czerwcu. Pojedyncze kwiaty osiągają duże rozmiary od 10 do 15 cm i osadzone są na sztywnych, owłosionych, przeważnie bezlistnych łodycgach.
Mak Nagołodygowy
Gatunek często uprawiany jako roślina dwuletnia. Charekteryzuje się nagą łodygą długości 40-50 cm i pierzastodzielnymi, szarozielonymi, lekko owłosionymi liśćmi. Kwiaty średniej wielkości, koloru żółtego, pomarańczowego i białego, pojedyncze lub pełne, osadzone są na szczycie łdygi, pojawiają się w czerwcu lub lipcu.